Transgeniczny wymiar turystuki

WIZYTA STUDYJNA DLA PRACOWNIKÓW PUNKTÓW INFORMACJI TURYSTYCZNEJ 25 – 27.11.2014

W dniach 25 – 27.11.2014 r. w Polsce odbyła się wizyta studyjna dla pracowników Punktów Informacji Turystycznej w ramach projektu „Transgraniczny Wymiar Turystyki”.

Wizyta studyjna, w której uczestniczyło 21 pracowników (7 osób z każdego kraju), miała na celu pogłębienie i aktualizacji wiedzy na temat oferowanych usług i produktów turystycznych Województwa Podlaskiego. Ponadto wizyta ma za zadanie wypromowanie województwa jako regionu atrakcyjnego turystycznie i zachęcenie beneficjentów do promowania regionu pogranicza wśród turystów odwiedzających punktu rozsiane po cały terenie pogranicza. Wizyta ma również na celu podkreślenie, iż walory środowiska w tym regionie stwarzają szanse rozwoju turystyki wiejskiej, kwalifikowanej, krajoznawczej i uzdrowiskowej.

W dniu 1 uczestnicy mogli obejrzeć Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment oraz dowiedzieć Bohoniki – jednego z najstarszych polskich meczetów XVIII – XIX w., Krynki, Kruszyniany, Polski Szlak Tatarski – ziemię zamieszkałe przez potomków dość licznych niegdyś polskich Tatarów, Mikaszówkę – Śluzy Kanału Augustowskiego.

W dniu 2 odbyły się warsztaty kulinarne pn. “Profesjonalne komponowanie dań z produktów lokalnych w agroturystyce” pod okiem renomowanego szefa kuchni Pani Ewy Bałdyś-Jakuć w profesjonalnym studiu kulinarnym "Atuty" w Białymstoku. Po zakończeniu warsztatów odbyła się wizyta w siedzibie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Białymstoku.

Dzień 3 wizyty studyjnej przeszedł również intensywnie: spacer z przewodnikiem po Białymstoku (Opera i Filharmonia Podlaska, Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - Ratusz na Rynku Kościuszki – Wędrująca Fontanna – Archiwum Państwowe – Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – Klasztor Sióstr Miłosierdzia – Zespół Katedralny p.w. Wniebowzięcia NMP – Książnica Podlaska – Pałacyk Gościnny Branickich – Zespół Pałacowy Branickich – Ogrody Branickich – Planty – Magazyn Fabryki Towarzystwa Białostockiej Manufaktury E. Beckera), przejazd do Narwiańskiego Parku Narodowego, Waniewo – spacer kładką w poprzek rzeki Narwi, postój w Narewce – zaprezentowanie Ośrodka Rekreacyjnego i Kulturalnego w Starym Dworze, na koniec zwiedzanie z przewodnikiem w Białowieży.